Staff

WELCOME TO CHEE NATION

AHS Faculty and Staff 2012-2013

Click on the name of a teacher or staff member in order to contact them by email

LANGUAGE ARTS

 

MATHEMATICS

 

SCIENCE

 

SOCIAL STUDIES

Colene Cannarella (ILT)

Angela Parry (ILT)

Kim Harmelink (ILT)

Mary Will (ILT)

Stephanie Atkinson

Barbara Bunder

Jonathan Bemid

Alan Akin

Lauren Brewer

Charles Conway

Dustin Cannarella

Bryan Allen

Elyse Cleveland

Julie Fiamingo

Lana Cannon

Scott Bates

Amy Cronic

Alex Fjallstrom

Cannon’s Website

Jenna Berryman

Michelle Gerely

Jessica Hardy

Trent Galloway

Aaron Cleveland

Steven Landry

Jennifer Holmes

Ryan McDeermond

Skyler Davis

Amy Looper-Wilson (ESOL)

Mia Little

McDeermond’s Website

Brandon Holcomb

Kaitlin Mason

Joan Mims

Amanda Mims

Chad Hooper

Alicia Minor

Kevin Morris

Calvin Pullen

Ka Susan Ly

Jessica Rehberg

Christian Santillan 

Christina Rhyoo

Joel Miller

Stephanie Schaefer

Denna Smith

Luis Rodas

 

Allison Trice

Matt Sorrells

Kelly Strunk

FOOD SERVICE

Dept. Wikispace

Lisa Vandergriff

 

Mary Maples

 

Andrea Webb

SPECIAL ED.

Melissa Brown

MODERN LANGUAGE

Jim Webb

Kayron Moreland (ILT)

Malissa Cook

Jennifer Carter (ILT)

 

Leslie Ballou

Jennifer Crowe

Carter’s Spanish 1

CTAE

Graham Burns

Shelby Crowe

Carter’s Spanish 3

 Dawnya Hill (Pub.Saf., ILT)

Mike Cavey

Melissa Day

Morgan Akin

Beth Parks (YAP)

Katie Chambers

Becky Fleeman

Valerie Bathurst 

Sal Battaglia (Bus. Ed.)

Gary Compton

Brenda Hudson

Maria De La Rosa

Clint Deaton (Construction)

Tonya Crowe

Connie Kilgore

Alison McNeil

Raymond Fitzpatrick (Ag)

Leslie Damron

Kajalben Patel

 McNeil’s Website

Matt Flanders (Tech)

 Damron Website

Rupal Patel

 

Jennifer Hanna (FCS)

Jason Gray

Diane Reynolds

PE/HEALTH

Miranda Harris (Marketing)

Jane Groszmann

Nancy Tanner

Joey Alfonso (ILT)

Doug Turngren (Auto.)

Ryan Hill

Lois Waters

Denise Coulombe

JoLynn Miller (Health Occ.)

Melissa Keating

Stormie Wilson

Shane Davis

Glenn Morris (Tech)

Brooke Lewis-Slamkova

Mark Womer

Alex Holmes

Morris Website

Jeff Maddox

Cathy Wright

Mark A. Moore

Elisabeth Musser (FCS)

Joseph Mendoza

 

Kevin Morris

Michael Parks (Bus Ed)

Mark K. Moore

CUSTODIANS

Matt Sorrells

Mandy Pugh (Pub. Saf.)

Laura Moreland

Willie Norman

 

Dan Woschitz (Bus Ed)

Frank Parker

Maria E Acebedo

PARA PROS (SpEd)

 

David Parks

Reynaldi Damos

Dorota Hang

JROTC

Ed Pollock

Tim Daniels

Roxanne Wells

Maxcine Barnes

Ricky Rawlins

Norris Hinkle

Brenda Long

Paul Fortune

David Seawright

Hector Madrid

Ellen Nolan

 

Amy St.Clair (RVI)

Dot Patmon

Mickey Mathews

FINE ARTS

Melba Steadman

Bendell Smith

Erica Wilson

Matt Fuller (ILT)

Debra Stephens

Maria B. Soria

 

Sondra Anderson

Carol Withrow

Kenneth Stevens

 

Candace McCrum

Mickey Mathews

Sara Ann Wright

MEDIA CENTER

Susan Pierce

 

 

Melanie Hooks

 

SCHOOL NURSE

Achievement Spec.

 

SRO Officers

Vickie Ortego, R.N.

Kristen Fuller (e2020)

ISS

Deputy Brett Maxwell

School Nurse Website

Maura Griffith (Title I, Data)

Julius Hooper

 

 

 

 

GUIDANCE

CLERICAL

Amy Bishop

Dept. Head (H-M

Erin Cavey

Attendance Clerk

Daniel Bennett

(N-Z))

Alishia Moss

Receptionist

Allain Boothe

Registrar

Sherrie Pope

Principal’s Secretary

Jennifer Miller

Guidance Secretary

Tunisia Shropshire

AP’s Secretary

Whitney Hardegree

(A-G)

Liz McCutcheon

Bookkeeper

Jessica Gesualdo

Career Center (Website)

CLICK HERE TO MEET OUR ADMINISTRATION

Apalachee High School  940 Haymon Morris Rd. Winder, GA 30680  PH: 770-586-5111 FAX: 770-307-3726
edits/comments contact webmaster