Skip to Main Content

This site provides information using PDF, visit this link to download the Adobe Acrobat Reader DC software.

BCSS Science & Engineering Fair Winners

GOLD Medal Projects - Senior Division

GOLD Medal Projects - Senior Division

The Barrow County School System Science & Engineering Fair was held on Friday, January 10th at the Center for Innovative Teaching. 85 students presented 50 different research projects that were judged by a panel of 15 different STEM professionals from throughout Northeast Georgia.

All GOLD medal projects will advance to the Northeast Georgia Regional Fair held on January 31st in Winterville, Georgia. Thank you to Georgia Power for sponsoring the Barrow Science & Engineering Fair again this year. They fueled our students and judges with lunch, participated as judges, and provided award prizes for the top junior and senior project. Each Top Project received a $50 cash prize.

Junior Division (Grades 6-8)

School

Grade Level

Students

Project

Award

HMMS

8th

Dylan Morris, Gage Plant, & Chase Johnson

Making the best water filter

BRONZE

BCMS

6th

Isabelle Sikes

Made to Stay or Be Destroyed

BRONZE

BCMS

6th

Kara Stewart

Melting Madness

BRONZE

BCMS

6th

Travis DaSilva

Soak It Up

BRONZE

HMMS

6th

Landon Horacek, Steve Ouma

Console in a Cartridge

BRONZE

RMS

7th

Jackson Center

Plants and Soil Erosion

BRONZE

BCMS

6th

Sadie Wiseman

How to Kill a Plant

BRONZE

BCMS

6th

Remy Leyva

pH Water Testing

BRONZE

HMMS

6th

Seth Johnson

Hydropower Made Easy

BRONZE

RMS

7th

Kensley Johnson

What's At "Steak"?

BRONZE

RMS

7th

Isabella Baker

The Antioxidant Mystery

BRONZE

AIM

7th

Elijah Semerjian & Joseph (JD) Brannon

AAA to AA Batteries

SILVER

RMS

6th

Harper Allen

Solar Powered S'Mores

SILVER

HMMS

8th

Braelyn Johnson & Hannah Hollingsworth

pH levels in water

SILVER

RMS

7th

Frances Beckemeyer

Halitosis and Hypotension

GOLD

RMS

6th

Natalie Mays

Fabric With Scotchguard

GOLD

RMS

6th

Josephine Lundy

My Hamster is A-MAZE-ing!

GOLD

AIM

7th

Hannah Oliver & Kendall Sanders

Recapture

GOLD

BCMS

6th

Michael Huebner

Slime Time

GOLD

HMMS

6th

Ariel Brooks

Sensory Stress Relief

GOLD

RMS

6th

Emma Pittman

Are Our Tastebuds Colorblind?

GOLD

AIM

6th

Kayla Boebel & Alexis Williams

Who's is the Nastiest?

GOLD

HMMS

8th

Brianna Ashe

Which Cup Will Keep Water Cold or Hot?

GOLD

         

Senior Division (Grades 9-12)

School

Grade Level

Students

Project

Award

WBHS

12th

Lexi Cowan & Alyssa Chester

Face to Face

BRONZE

WBHS

11th

Hailie Parillo, Janae Johnson, & Jacob Merrifield

Can You Remember?

BRONZE

WBHS

12th

Luke Garrett & Amanda Childs

How Does Color Affect Taste

SILVER

WBHS

12th

David Page & Sarah Guzu

Comparing Water Filtration Methods

SILVER

WBHS

12th

Kendraya Jones, Ivory Coates-Powell, & Kristain Johnson

Chemical Analysis of Slime Components

GOLD

WBHS

12th

Justin Kight, Aryana Payne, & Brittany Vicente-Francisco

Measuring Sugar Content with a Laser Pointer

GOLD

         

Top Project Awards

HMMS

8th

Brianna Ashe

Which Cup Will Keep Water Cold or Hot?

GOLD

WBHS

12th

Justin Kight, Aryana Payne, & Brittany Vicente-Francisco

Measuring Sugar Content with a Laser Pointer

GOLD

Check out photos of our students and their projects on our Facebook page.

Gold Winners - Picture Collage

 

Upcoming Events

June 5
June 5

Meals for Children

9:00 AM - 1:00 PM

June 8

Meals for Children

9:00 AM - 1:00 PM