Skip to Main Content

This site provides information using PDF, visit this link to download the Adobe Acrobat Reader DC software.

Bear Creek Middle Staff Directory

Search by name or expand the sections below to see staff in each area.

Shane Lancaster

Assistant Principal-Middle

Linda Brasfield

Front Office

Kellie Rutledge

Instructional Coach

Celita Tanksley

Front Office

Angela Welch

Bookkeeper

Michael Bolden

Sixth Grade - Social Studies

Paul Brannon

Special Education

Cynthia Deaton

Special Education

Kaitlin Ellis

Sixth Grade - Math

Christin Gonzales

Sixth Grade - Language Arts

Dr. Tonia Harbin

Sixth Grade - Science

Tim Helton

Sixth Grade - Gifted

Chelsea Konst

Sixth Grade - Language Arts

Amber Mann

Special Education

Donna Morris

Sixth Grade - Science

Clark Pearson

Sixth Grade - Social Studies

Christy Ross

Special Education

Holly Shepherd

Special Education

Tonya Simmons

Sixth Grade - Science

Lauranne Teyssier

Special Education

Dr. Deborah Yarrow

Sixth Grade - Language Arts

Cory Cain

Special Education

Robert Daggett

Seventh Grade - Science

Kristen Harris

Seventh Grade - Math

Teresa Johns

Seventh Grade - Language Arts

Molly Kendrick

Seventh Grade - Social Studies

Amber Mann

Special Education

Jarrod Parker

Special Education

Christy Ross

Special Education

Linda Semerjian

Seventh Grade - Math

Toni Sessions

Seventh Grade - Math

Holly Shepherd

Special Education

Katelyn Simmons

Seventh Grade - Language Arts

Michael Stevens

Seventh Grade - Science

Lauranne Teyssier

Special Education

Jason Yungmann

Seventh Grade - Social Studies

Tiffany Ashley

Eighth Grade - Science

Chelsea Helton

Eighth Grade - Math

David Kendrick

Eighth Grade - Social Studies

Amber Mann

Special Education

Mckensie Martin

Special Education

Lindsay Riden

Eighth Grade - Social Studies

Dr. Anne Locke Ridgway

Eighth Grade - Language Arts

  • Visit Anne Locke's website

Christy Ross

Special Education

Deanna Shaw

Eighth Grade - Math

Holly Shepherd

Special Education

Andrea Smith

Special Education

Jennifer Smith

Eighth Grade - Language Arts

Tina Waldrop

Eighth Grade - Gifted

Jennifer Wilkerson

Eighth Grade - Gifted

Kimberly Wilson

Eighth Grade - Social Studies

Brittany Banks

Family Consumer Science - CTAE

Jeff Blankenship

Middle CTAE - Technology

Eva Castillo

Grades 6-8 - Spanish

Aimee Gamblin

Grades 6-8 - Reading Specialist

Pam Johnson

Grades 6-8 - Math Apps

  • Visit Joanna's website

Sandy Love

Grades 6-8 - Math Apps

Yvonne Mailhot

Visual Art

James Mckinney

Business - CTAE

Scott Turner

Physical Education/Health

Dr. Suzy Wallin

Athletic Director

Paul Brannon

Special Education

Cory Cain

Special Education

Timothy Cisewski

Paraprofessional

Cynthia Deaton

Special Education

Jennifer Ferencevich

Paraprofessional

Leellen Foster

Paraprofessional

Emily Guarin

School Psychologist

  • Visit Emily's website

Amber Mann

Special Education

Mckensie Martin

Special Education

Brittany Motes

Paraprofessional

Jarrod Parker

Special Education

Samantha Powell

Paraprofessional

Christy Ross

Special Education

Holly Shepherd

Special Education

Andrea Smith

Special Education

Steve Smith

Special Education Program Specialist

  • Visit Steve's website

Lauranne Teyssier

Special Education

Marguerite Thomas

Paraprofessional

Marilyn Williams

Paraprofessional

Dawn Eady

School Nutrition

Cindy Jones

School Nutrition Assistant Manager

Teresa Ledbetter

School Nutrition

Cynthia Peppers

School Nutrition

Betsy Sheffield

School Nutrition Manager - BCMS

  • Call Betsy

Lois Waters

School Nutrition

Rene' Canalis

Counselor

Bri Ethridge

School Nurse - Bear Creek & Haymon-Morris Middle Schools

Bill Frame

Media Specialist

Kaylain Little

Media Clerk

Venus Singleton

Clinic Worker - Bear Creek