Skip to Main Content

This site provides information using PDF, visit this link to download the Adobe Acrobat Reader DC software.

Haymon-Morris Middle Staff Directory

Search by name or expand the sections below to see staff in each area.

Dr. James Bowen

Principal - Middle

  • Visit James's website

Beth Mitchem

Assistant Principal-Middle

  • Visit Beth's website

Shelly Coe

Registrar

Kim Cox

Bookkeeper

Stacy Dupre

School Secretary

Shelley Fallows

Instructional Coach

Linda Osborne

Front Office

Beth Adams

Sixth Grade - Math

Ammie Butorac

Sixth Grade - Language Arts

Erin Guillebeau

Sixth Grade - Science

Whitney Gunter

Sixth Grade - Science

Kathryn Jenkins

Sixth Grade - Math

Alex Martin

Sixth Grade - Science

Christopher McDonald

Sixth Grade - Math

Meagan Nix

Sixth Grade - Social Studies

Brandi Pelphrey

Sixth Grade - Language Arts

Kerrie Spence

Sixth Grade - Social Studies

  • Visit Paula's website

Megan Wiggley

Sixth Grade - Language Arts

  • Visit Megan's website

Rachel Bellew-Calhoun

Seventh Grade - Social Studies

Andrew Davis

Seventh Grade - Science

Donia Everett

Seventh Grade - Language Arts

Benjamin Ford

Seventh Grade - Social Studies

Rachel Kupperbusch

Seventh Grade - Math

Kimberly Morris

Seventh Grade - Language Arts

Victoria Parker

Seventh Grade - Math

Chelsea Sampson

Seventh Grade - Science

Rob Simpson

Seventh Grade - Math

  • Visit Paula's website

Christine Wilson

Seventh Grade - Language Arts

Jonathan Wood

Seventh Grade - Science

Heather Burch

Eighth Grade - Social Studies

Ron Daigle

Eighth Grade - Science

Ashley Destefani

Eighth Grade - Math

Zach Grizzard

Eighth Grade - Social Studies

Lisha Hutchinson

Eighth Grade - Science

Michael Marler

Eighth Grade - Math

Heather Neeley

Eighth Grade - Language Arts

  • Visit Heather's website

Tara Powell

Eighth Grade - Social Studies

Katie Price

Eighth Grade - Language Arts

  • Visit Paula's website

Kellee Wilhite

Eighth Grade - Language Arts

Breanna Appugliese

Middle CTAE - Agriculture

Denise Coulombe

Physical Education/Health

Keri Douglas

Grades 6-8 - Spanish

Joseph Hasty

Grades 6-8 - Math Apps

Russell Hodsdon

Physical Education/Health

Teresa Johnson

Middle CTAE - Technology

  • Visit Teresa's website

Bruce Nunley

Chorus/General Music

Carmen Pedersen

Middle CTAE - FCS

Dan Woschitz

Middle CTAE - Business

Kay Biancini

Paraprofessional

Jill Byrd

Paraprofessional

Melissa Crisp

Special Education

Emily Guarin

School Psychologist

  • Visit Emily's website

Dawn Hendricks

Paraprofessional

Michita Hopson

Paraprofessional

Don Horacek

Mild Special Education

Fabiola Marcelon

Special Education

Anna McBroom

Special Education

Brett Miller

Special Education

Chenita Moss-Gresham

Paraprofessional

Nancy Murray

Special Education

Lynda Neal

Grades 6-8 - Reading Apps

Emily Norris

Special Education

Taera Oconnor

Paraprofessional

Andrew Peevy

Special Education

Penny Plunkett

Special Education

Cristina Schmidt

Paraprofessional

Steve Smith

Special Education Program Specialist

  • Visit Steve's website

Kelly Standridge

Special Education

Jada Swift

Paraprofessional

Christy Hayes

School Nutrition

Kimberly Helle

School Nutrition

Barbara Miller

School Nutrition

Charlotte Parks

School Nutrition Manager - HMMS

  • Call Charlotte

Tonya Vincent

School Nutrition Assistant Manager

Stephanie Conley

Media Specialist

Susan Bearden

Media Secretary/Clerk

Bri Ethridge

School Nurse - Bear Creek & Haymon-Morris Middle Schools

Kimberly Heath

Counselor - Middle School

Sarah Walling

Counselor - Middle School